feedback, let's Record, testimonials

Appreciation From Blind School

This is the message which Let’s Record Initiative received from Teachers of Jagruti Blind School, Pune.

(The English translation is available below the original message in Marathi.)


देखो हम कैसे लोग है जिनके प्यार को प्यार मिला,
हमने तो बस कलियां मांगी थी फुलों का हार मिला!

Hello 😊!
प्रिय लेट्स रेकॉर्ड टीम 2020
सस्नेह नमस्कार!
आपण पाठवलेल्या सर्व ऑडिओ बुक्स मिळाल्या, साहित्याचा हा अनमोल खजिना पाहून खूपच आनंद झाला.
आजकालच्या धकाधकीच्या आणि मोबाईल व सोशल मीडिया च्या जगात कोणी कोणाशी बोलायला सुद्धा तयार नसते, अशा काळात आपण आमच्यासाठी जो निखळ मैत्रीचा हात पुढे केला त्याचे कौतुक करावे तेवढे थोडेच आहे.
विविध लेखकांनी निर्माण केलेल्या साहित्याचे विपुल भांडार आमच्या जागृती अंध कन्या विद्यालयातील मुली वाचू शकणार नाहीत; म्हणून आपण सर्वांनी आपला अमूल्य वेळ देऊन अथक परिश्रम करून आपल्या अमृतमय वाणीने ऑडिओ बुक्स च्या माध्यमातून श्रवणीय केला आहे.
आपण अक्षर रुपी साहित्याला ध्वनी रुपात तयार करून सर्व दृष्टीहीनांची ज्ञानाची भूक भागवणयाकरिता कधीही न संपणारा खाऊ दिला आहे त्याला खरंच तोड नाही.
तुम्ही सर्वांनी किती मोठी कामगिरी केली आहे याची, कदाचित तुम्हालाही कल्पना नसेल. तुम्ही केवळ सामाजिक कर्तव्य म्हणून सेवाभावी वृत्तीने हे काम केले असेल; परंतु आमच्यासाठी हे कार्य त्याही पेक्षा खूप मोठे आहे. तुम्ही बनवलेल्या या ऑडिओ बुक्स मधील साहित्य आमच्या मुली ऐकतील वाचतील माहिती मिळवतील आनंद लुटतील, या साहित्यातले संस्कार त्यांच्या मनावर ठसतील. न जाणो त्यातल्या काही मुली मोठेपणी लेखिका, कवयित्री, कादंबरीकार देखील होतील. या जडण घडणीत तुमचा सर्वांचा सिंहाचा वाटा असेल.
आम्ही तुम्हाला कधीच विसरू शकत नाही, कारण तुम्ही तुमच्या आवाजाच्या रूपाने कायम आमच्या सोबतच असाल. तुमचे आभार मानून आम्ही तुम्हाला परके करणार नाही, आम्हाला नेहमी तुमच्या ऋणांतच राहायला आवडेल. या पुढेही आपण आम्हाला असेच सहकार्य कराल अशी खात्री आहे.
कळावे,

लोभ असावा ही विनंती.!

आपले नम्र ,
जागृती अंध कन्या विद्यालय शिक्षक वृंद.🙏🏻


English translation


देखो हम कैसे लोग है जिनके प्यार को प्यार मिला,
हमने तो बस कलियां मांगी थी फुलों का हार मिला!
(See what kind of people we are; Our love has been loved back,
We had just desired for flower buds, Instead we received a whole garland!)

Hello 😊!
Dear Let’s record Team 2020
Greetings!
We received all the audiobooks sent by you. Seeing this treasure of literature, we felt very happy.
In today’s busy world of social media and mobile phones, where people don’t even bother to converse with each other, you advanced a hand of pure friendship towards us. No praise will be enough for this.
You all gave your precious time and efforts for the girls in our Jagruti Andh Kanya Vidyalaya who cannot read the plethora of literature created by various people and made it available in the form of audiobooks recorded in your sweet voices.
You made the written literature audible for all the visually impaired to quench their thirst for knowledge and this is incomparable.
You yourself might be unaware of how huge a task you have done. You may have done this just as a social responsibility, but for us, it is far more. Our girls will hear these audiobooks, procure knowledge and happiness from them. They’ll also learn values from these books. Who knows, some of our girls might grow up to become writers, poetess, authors. Your share in their growth is going to be a huge one.
We will never forget you, because your voice will always be there with us. We don’t want to make you strangers by thanking you. We would love you to be among our close ones. We are sure that you will help us this way in future, too.

Yours truly ,
Teachers’ Association
Jagruti blind School , Pune

(Translation by Ria)


⭕Click Below To;

🌐Visit LR 🔗Join LR
🤔Read FAQ 🔊Get Audiobooks
🙏Our Message 👥Collaborate

2 thoughts on “Appreciation From Blind School”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s